Huzursuz Bacak Sendromu Kadınlarda Daha Çok Görülüyor

Bu haber 414 kere okunmuş.24 Ekim 2016, Pazartesi - 20:57

Günümüzde pek çok kişide rastlanan huzursuz bacak sendromu hakkında konuşan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Nilgün Polat, “Bacaklarınızı hareket ettirmekten uykuya dalamıyorsanız, sorununuz 'huzursuz bacak sendromu' olabilir” dedi. 

Huzursuz bacak sendromunun her yaşta ortaya çıkabileceğine vurgu yapan Uzm. Dr. Polat, “Bu hastalık kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Genellikle ömür boyu devam eder, ancak ilaç tedavisiyle şikâyetleri azaltmak mümkündür” şeklinde konuştu.Çoğunlukla dinlenme zamanlarında ortaya çıkan karıncalanma, uyuşma, bacakta çekilme şeklinde kendini gösteren huzursuz bacak sendromu hakkında bilgi veren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Nilgün Polat, “Bacaklardaki huzursuzluk nedeniyle hastalar pek çok aktiviteye katılamaz, televizyon izlerken bile sorun yaşarlar. Sinema gibi ortamlarda ve seyahat nedeniyle bindikleri araçlarda sıkıntı çekerler. Çünkü bacaklarını hareket ettirecekleri bir ortam ararlar. En kötüsü de yatağa girdiklerinde bu durumun uyumalarına izin vermemesidir” dedi.

Birçok kişinin bu hastalığa hatta yaşadığı rahatsızlığa rağmen hangi bölüme başvuracağını bilmediğini vurgulayan Uzm. Dr. Polat, “Bu, bacaklarda karıncalanma, yanma, ağrıyla engellenemez hareket ettirme güçlüğü şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Genellikle ömür boyu devam eder, ancak ilaç tedavisiyle şikâyetleri azaltmak mümkündür. Bazı hastalarda ilaç kullanmadan günler, haftalar ya da yıllar süren iyileşme dönemleri saptanabilir” ifadelerini kullandı.

Hastalığın günlük yaşamı olumsuz etkilediğini belirten Uzm. Dr. Polat, “Hastalık birincil ve ikincil olarak ayrılır ve nedenleri değişkendir. Birincil olanların belirgin bir nedeni yoktur. 40-50 yaşından önce başlar, kadınlarda daha sık görülür. Yavaş ilerler ve ailevi yatkınlık ön plandadır. İkincil olanlarda ise kadın-erkek oranı eşittir ve başka hastalıklarla ilişkili olarak görülür. İkincil tipte olan huzursuz bacak sendromu başka hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çıkar. Özellikle demir eksikliği anemisi ikincil tip huzursuz bacak sendromu olan kişilerin yüzde 20'sinde saptanabilir” şeklinde konuştu.

Huzursuz bacak sendromunun böbrek, şeker hastalığı, gebelik ve romatizmal hastalıklarla ilişkili olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Polat, “Ayrıca bazı antidepresan, antipepileptik ve grip ilaçları da bu sendroma sebep olabilir. Alkol, nikotin ve kafein şikâyetleri arttırabilir. Hastalığın omurilik ve beyindeki refleks aktivitenin artmasıyla ilişkili olduğu düşünülüyor ancak kesin sebebi hâlâ bilinmemektedir. Genellikle 20- 30'lu yaşlarda ortaya çıkmakla birlikte, yaş ilerledikçe görülme sıklığı da artmaktadır. Nadiren bebeklerde bile görülebilir” dedi.

Huzursuz bacak sendromu yaşayanların alkol, sigara, kafein kullanımıyla beraber sendrom bulgularını arttırabileceğine vurgu yapan Uzm. Dr. Polat, “Bu tetikleyicilerden kaçınılmasıyla şikâyetlerde anlamlı düzeyde düzelme gözlenebilir. Ayrıca bazı ilaçlar da benzer bulgulara sebep olabileceği için reçetesiz ilaçların kullanılmaması gerekir. Orta düzeyde egzersizin faydalı olabileceği ancak ağır egzersizin şikâyetleri arttırdığı düşünülüyor. Ayrıca hastanın sıkıntılı ortamlardan kaçınması da gerekir” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler: Antalya   Medikalpark   hastane   huzursuz   bacak   sendrom   kadın  

Yorumlar

En Son Haberler
YazarlarTümü
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki