Doğan Cüceloğlu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine Konuk Oldu

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Topluluğu tarafından düzenlenen ve Doğan Cüceloğlu’nun konuk olarak katıldığı “Gerçek Özgürlük” konulu seminer gerçekleştirildi.
Bu haber 445 kere okunmuş.25 Kasım 2016, Cuma - 17:27

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Topluluğu tarafından düzenlenen ve Doğan Cüceloğlu’nun konuk olarak katıldığı “Gerçek Özgürlük” konulu seminer gerçekleştirildi.

Akademik personel ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programın açılışını Doğan Cüceloğlu’nun ekibinden Polat Doğru yaptı. Polat Doğru, yaklaşık bin üniversite arasından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini bu seminer programına dahil ettikleri ve önemsediklerini ifade ederek, programda emeği geçenlere teşekkür etti. Memnuniyetini dile getirerek konuşmasına başlayan Doğan Cüceloğlu, insanların hayatta yaptıkları seçimler üzerinde durdu. İnsanların seçimler yaparken bunun farkında olmadıklarını, bu seçimin sorumluluğunu almayarak suçu kadere yüklediklerini belirtip, “Umarım programdan ayrıldıktan sonra seçimlerinizin ne kadar farkında olduğunuz konusunda daha fazla duyarlılık geliştirirsiniz” şeklinde konuştu.

Cüceloğlu “Öyle bir toplumdayız ki kendi gücünü önemseyen insanlar yetiştiremiyoruz. Doğan her çocuk muhteşem bir potansiyeldir. Ama bu ne kadar geçerlidir? Ancak ortamın izin verdiği kadar. Siz kendinizin gelişmesine izin verecek bir tavır içinde misiniz? İleride başkasının gelişmesine izin verecek bilinciniz var mı? Çünkü hiç kimse, sizi size rağmen var edemez. Önce siz var olmak isteyeceksiniz. Hayat, şimdi burada yaşanır. Hayat bir yolculuktur. Bu yolculukta ‘Ben kimim?, Ben ileride kim olacağım?, Seçimlerimle mi yaşıyorum yoksa tepkilerimle mi yaşıyorum?’ aradaki farkı oluşturmak gerekiyor. Bakıyorum bazı ortamlara giriyorum, bakıyorum insanların çoğu asık suratlı. Kaygılı, mutsuz, gergin ve en önemlisi öfkeli. Bazılarına bakıyorum tam tersi mutlu, umutlu ve öfkesiz. Seçim sizin. Siz hayat yolculuğunuzda nasıl olacaksınız? Öfkeli, gergin, mutsuz mu yoksa güler yüzlü, mutlu öfkesiz mi? Seçim sizin " ifadelerini kullandı.
 
Yaşamındaki deneyim ve derinliklerden bahseden Doğan Cüceloğlu, iletişim kelimesinin 1972’de dilimize girdiğini, bunun acı ama gerçek olduğunu söyleyerek, uygar toplum olmanın yolunun insan insana konuşmaktan geçtiğini vurguladı. Doğan Cüceloğlu,  “Amerikalı veya İngiliz’den daha az akıllı değiliz, müthiş kapasitesi olan insanlarımız var ama bilimsel bilgiyle donatılmamışız” sözleriyle eğitimin önemini dinleyicilerle paylaştı. Kişisel gelişim için günde en az 15 dakika kitap okumayı tavsiye ederek, “Gerçek zenginliğin parasal karşılığı yoktur" sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.
 

Etiketler: Burdur   Mehmet   Akif   Ersoy   üniversite   Doğan   Cüceloğlu   seminer  

Yorumlar

En Son Haberler
YazarlarTümü
Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki